Search CSC's Website:






CSC Awards left arrow blank center right arrow

Awards Gala
1 April 2017
The Acadian Court, Toronto


Extras from the Gala
(Red Carpet chats)


Click on a Category Title
for Clips of Nominees


Click on a Winner's Name
for the Acceptance


More Gala material
To Be Posted Soon








Nominees, Winners and Special Honourees 2017



TV Magazine Cinematography
Presented by Betty Orr (Producer, Saloon Media)

Winner
Allan Leader csc
Colonist Car ( Daily Planet, Discovery Channel )



Lifestyle / Reality Cinematography
Presented by Betty Orr (Producer, Saloon Media)

Winner
Greg Bartels
The Potter (Hand Crafted)

Other Nominated Finalists
Justin Lovell
Hallelujah (Choir! Choir! Choir! & Rufus Wainwright)
Frank Vilaca csc
Indonesia (Wild Things with Dominic Monaghan)



Webeo Cinematography
Presented by Betty Orr (Producer, Saloon Media)

Winner
Christopher Lew
The Wall

Other Nominated Finalists
Kristofer Bonnell
We Aren't Strangers
Goh Iromoto
The Path of Grey Owl



Student Cinematography
Sponsored by Panavision Canada
Presented by John Lindsay, Panavision Canada

winner

Winners (tied)
Trish Young
Dread (Sheridan College)
Robert Murdoch
Moods Like Jazz (York University)

Other Nominated Finalists
Alexandre Nour Desjardins
Days of Eva (Concordia University)



Camera Assistant Award of Merit
Presented by Bruno Phillip csc

winner

For excellence and outstanding professionalism in
the performance of the AC duties and responsibilities.

Honoree
Eric Bensoussan



Robert Brooks Award for Documentary Cinematography
Sponsored by Sony
Presented by Jennifer Holness (Producer, Hungry Eyes)

winner

Winner
Stuart Campbell
Caribou Legs

Other Nominated Finalists
Vic Sarin csc
Keepers of the Magic
John Minh Tran csc
Prison Fight



Dramatic Short Cinematography
Sponsored by REDLAB digital
Presented by Michelle Nolden (Producer/Director, Lakeshorts Film Festival

Winner
Todd M. Duym
Rue

Other Nominated Finalists
André Pienaar csc, sasc
Mr. Bernstein
Philippe Roy
La Voce



Music Video Cinematography
Sponsored by Dazmo
Presented by Michelle Nolden (Producer/Director, Lakeshorts Film Festival

winner

Winner
Bobby Shore csc
Powerlines (Zoe Sky Jordan)

Other Nominated Finalists
Liam Mitchell
Stadium Pow Wow (A Tribe Called Red)
Bobby Shore csc
Sic Em (Thugli)



Youth Programming / Comedy / Multi-Camera Sitcom Cinematography
Presented by Jennifer Holness (Producer, Hungry Eyes)

winner

Winner
Samy Inayeh csc
Tinsel (Man Seeking Woman)

Other Nominated Finalists
Jonathon Cliff csc
Snake Man & Little Guy (People of Earth)
D. Gregor Hagey csc
Human Town





Fritz Spiess Award for Commercials Cinematography
Sponsored by Whites Camera
Presented by Rita Popielak (Producer)

winner

Winner
Adam Marsden csc
Crayons (Newfoundland and Labrador Tourism)

Other Nominated Finalists
George Hosek csc
Private Banking (China Merchants Bank)
James Klopko csc
Where Am I (Ontario Tourism)
Jackson Parrell
Undeniable (Sick Isn't Weak) (SickKids Foundation)
André Pienaar csc sasc
Nuns (Spotify)



TV Drama Cinematography
Sponsored by the Sim Group
Presented by David Cormican (ExecProducer & Partner, Don Carmody TV

winner

Winner
Pasha Patriki csc
Gridlocked

Other Nominated Finalists
David Moxness csc, asc
Dead of Summer (Patience)
Ousama Rawi csc
Anne of Green Gables



TV Series Cinematography
Sponsored by Technicolor Toronto
Presented by David Cormican (ExecProducer & Partner, Don Carmody TV

winner

Winner
Gregory Middleton csc
Home (Game of Thrones)

Other Nominated Finalists
David A. Makin csc
Monsieur et Madame Bête (Beauty and the Beast)
Robert McLachlan csc, asc
Girl with Guitar (Ray Donovan)
Robert McLachlan csc, asc
Contrapasso (Westworld)
Boris Mojsovski csc
Fatherland (12 Monkeys)



Theatrical Feature Cinematography
Sponsored by Deluxe
Presented by David Cormican (ExecProducer & Partner, Don Carmody TV

winner

Winner
Guy Godfree csc
Maudie

Other Nominated Finalists
David Moxness csc, asc
When the Bough Breaks
Ali Reggab csc
Larmes de Satan (Tears of Satan)



Special Honourees at 2017 CSC Awards



Bill Hilson Award
Presented by Piers Handling (Director & CEO, TIFF

honoree

For outstanding contribution to the development of
the motion picture industry in Canada

Honouree
Hendrik Van der Kolk
Toronto International Film Fesival (TIFF)



President's Award
Presented by George Willis csc sacs

honoree

For outstanding service to the
Canadian Society of Cinematographers

Honouree
Guido Kondruss



Masters' Award
Presented by Anna Silk (Lead Actor "Lost Girl")

honoree

For outstanding contribution to the art of cinematography

Honouree
David Greene csc, asc